ŽIVOTNOST KOUPACÍCH SUDŮ

Úvod / ŽIVOTNOST KOUPACÍCH SUDŮ

Ceny sudů a příslušenství.

Tepelná ztráta  při topení z externího zdroje:

Q – teplená ztráta W/m2Stupně C
280-10
2400
20010
16020
12030
Užívání v zimě: Jedno pravidlo. Sud se nesmí nechat vyschnout. Vždy vodu pod kamna, cca. 10 cm od spodní hrany kamen nebo praxí ověřená možnost, že sud necháte plný vody. Při velkých mrazech sud bude mít pouze vrstvu ledu na povrchu , což kamnám nevadí nebo plně promrzne. Jestliže se tak stane, pak má praxe byla taková, že kamna s komínem nabírali od sluníčka energii a mezi stěnou kamen a ledem se vytvořila mezera.  Led stoupal vzhůru ale kamna nevzal s sebou.  Obruče tlak ledu vydrží. Led stoupá směrem vzhůru.  Takže si můžete vybrat, jak budete řešit tento jev ledu.
 
Výrobek je celodřevěný s kombinací s hliníkovými kamny a nerezovými upevňovacími prvky. O tento výrobek je nutné pečovat dle následujících pokynů:
 
    1. Nátěr vnitřní prostoru, venkovního prostoru a dna. Nátěr jako nátěr použijte jedlý potravinářský olej. Tento nátěr provádějte po vypuštění vody a mírném vysušení palubek. Nátěr provádějte po dobu 2 až 3 x ročně.
    2. Vždy zajistěte, aby v sudu byla voda  a to nejméně 10 cm vodního sloupce.
    3. Venkovní stranu palubek můžete natřít tenkostěnnou  glazurou, nejlépe na olejovém základu.
    4. Vrchní hranu obvodových palubek ošetřujte jedlým olejem.
    5. 1 x ročně použijte  skalici modrou dle návodu  výrobce a zřeďte s obsahem kádě. Doporučujeme vyšší koncentraci  po dobu 48 hodin. Tímto dojde k desinfekci  prostoru kádě a k prevenci před dřevokaznými houbami.
    6. Koupací káď postavit na zpevněný  a rovný povrch jako je zámková dlažba nebo betonová deska
    7. Topit v kamnech až po ponoření do vody, tzn. po napuštění sudu.

 Ze zkušeností v zahraničí je životnost tohoto produktu  až 15 let.

Fotografie z demontáže sudu

Pak nabízíme následující postup zhodnocení

    1. Výměna uhnilých částí v případě nutnosti a instalace plastové, hliníkové nebo nerezové vložky. Palubky dostanou pouze funkci estetickou a zpevňovací
    2. Výměna obvodových palubek. Zachování kamen, obručí, kouřovodu, vířivky

Zvyšování kvality

odstraňování drobných nedostatků. Veškeré podněty, připomínky budeme řešit, zdokonalovat a vylepšovat.

– obroušené – sražené hrany na lavičkách, podpěrných nožičkách a veškerých viditelných částí výrobku
– zabroušené hrany na víku – venkovní hrana i vnitřní středová hrana – zabroušení a začištění na rovnou hranu
– viditelné, velké a nahnilé suky v zámku palubky obvodu sudu jsou nepřijatelné
– součástí výrobku musí být přibaleny piliny  k případnému utěsnění
– součástí vířivky musí být i kompresor + návod k užívání
– zkouška těsnosti kamen

–  Základová deska – přesah 0,5 m na každou stranu sudu či sauny.
a)  30 cm výkopek
b) 15 cm kamenivo frakce 32/63 mm
c) 10 cm frakce 16/22 mm
d) 5 cm frakce 2/5 mm
e) – volitelně – zámková dlažba
počítat se zámkovou dlažbou i pro vstupní prostor do sudu – nečistoty.
 

Argument:
Kamna – venku nebo uvnitř. Dle našeho názoru je to jedno. Zde se jedná o cenu. Kvalita kamen závisí na trvanlivosti. Musí být z nerezu či z hliníku a nesmí do nich téci, pak je jedno v čem topíte. Kamna umístěná v sudu zabírají část sudu, to je pravda, ale pak si můžete koupit větší sud. Důležité je hlavně, aby kamna vytopily sud. Co je jednoduššího než kamna vložit do vody a teplo se přímo předává do koupací vody. Čím složitější věci, tím dražší a větší možnosti poruchy.

Dřevo na stěny sudu:
Použijete-li smrkové dřevo, taky možné, je to ta nejméně kvalitní varianta, ale funguje. Když je dřevo z vnitřní strany pod vodou, nasává vodu a tím těsní spáry. Doporučujeme z venkovní strany, z vrchní strany napustit dřevo bezbarvým lakem, tak aby se
zatáhlo. Vnitřek sudu nechat přírodní. Nemáte přece zájem si do koupací vody vkládat jakékoliv mořidla a laky.

Tento princip pak platí u dalších typů palubek. Nejkvalitnější je samozřejmě sibiřský smrk, či dub. Ale to nezaplatíte a je to zbytečně drahé. Borovice je ten nejlepší střed. Je dostupná, je mastná a tím i odolná.  To že vypouští smůlu, může, ale pouze z venkovní strany směrem na slunce. Ale tím nic se nemění na kvalitě. Sud by měl být co nejvíce pod vodou a tím se konzervuje i dřevo.

Dřevo vždy bude pracovat i když je různě a speciálně ošetřené. Dřevo je přírodní materiál a tím, že pracuje, dosahujeme těsnosti sudu.Chcete dřevo, přírodní, nenamořené, bez chemie. Tak to je právě přírodní koupací káď- sud. Kdykoliv ji můžete doplnit o vložku z plastu, hliníku nebo nerezu.

Napínací obruče
Důležité je napnout obruč a stáhnout ji. Jestli to bude závitovou tyčí či jiným způsobem, je to jedno. Důležité , aby to byl nerez a svár byl pevný.